Pozostałe

Numer DigiD – dlaczego jest niezbędny dla otwierających firmę w Holandii?

Numer DigiD – dlaczego jest niezbędny dla otwierających firmę w Holandii?

Cyfryzacja sprawia, że rosnącą ilość kwestii można z łatwością dopełnić online. Rzecz jasna dotyczy to także spraw administracyjnych, w tym możliwości założenia i prowadzenia firmy przez internet. Aby jednak założyć i prowadzić działalność konieczny będzie DigiD.

Co to jest DigiD?

DigiD to cyfrowe narzędzie, które pozwala na komunikację z kluczowymi urzędami oraz instytucjami na terenie Holandii. DigiD można, w uproszczeniu, porównać do używanego w Polsce Profilu Zaufanego. Istnieją jednak pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami duże rozbieżności. Zarówno w zakresie podmiotów, które korzystają z takiej komunikacji, jak i spraw, które można załatwić online. Niemniej jednak DigiD to podstawowe narzędzie, z którym powinien zapoznać się każdy przedsiębiorca. Pozwoli ono nie tylko na szybsze założenie działalności w Holandii, ale także na sprawne prowadzenie firmy online. 

Co istotne, do jego założenia wystarczy posiadanie numeru BSN oraz dostarczenie podstawowych danych kontaktowych. Istnieje też możliwość uzyskania indywidualnego konta DigiD bez zameldowania.

Jak DigiD pomaga właścicielom firm?

Na ułatwienia można liczyć od samego początku. Począwszy od etapu zakładania firmy, kiedy to konieczne jest umówienie się na spotkanie w Kamer van Koophandel (KvK). Mając DigiD nie trzeba tego robić telefonicznie. Termin spotkania można wybrać online.

Jednak to dopiero początek ułatwień. Każdy przedsiębiorca, mając swoje indywidualne konto DigiD, może kontaktować się m.in. z:

– urzędem podatkowym,

– urzędem gminy,

– władzami prowincji,

– urzędem DUO.

Dodatkowo DigiD pozwala na załatwienie dużej ilości spraw z obszarów poza biznesowych, a nawet kwestie niezwiązane z holenderską administracją państwową. Mowa m.in. o możliwości kontaktu z niektórymi ubezpieczycielami zdrowotnymi, czy też ze szpitalami. 

Czy warto zdecydować się na DigiD?

Jego założenie jest bezpłatne, a związane z utworzeniem konta formalności minimalne. Z kolei narzędzie pozwala załatwić większość bieżących kwestii z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej bez wychodzenia z domu. Tak więc, zdecydowanie warto!

Co warto wiedzieć o procesie uzyskiwania DigiD?

Aktywacja osobistego DigiD (holenderski system walidacji tożsamości) nie jest skomplikowana, ale możliwa jedynie w 7 lokalizacjach na terenie Holandii. Ma to wpływ na terminy umawiania wizyt, które na ten moment są bardzo odległe.

Sam proces wygląda następująco: po umówieniu wizyty w wybranej gminie (Gemeente) otrzymujemy kod aktywacyjny, który należy wpisać logując się na DigiD poprzez nadane przez siebie login i hasło. Na bazie aktywowanego DigiD można rozpocząć rejestrację swojej firmy w KvK.

FBS24 proponuje usługę w zakresie założenia i aktywacji DigiD w cenie 99 EUR/netto.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 2 =