Zdrowie i uroda

Wszystko co powinieneś wiedzieć o terapii manualnej

Wszystko co powinieneś wiedzieć o terapii manualnej

Osoby walczące z bólem wiele by dały, żeby choć na chwilę poczuć się lepiej i zapomnieć, iż ciało odmawia im posłuszeństwa. Niestety jest to praktycznie niemożliwe. Jedyną metodą na neutralizację dolegliwości bólowych jest żmudna i systematyczna rehabilitacja i zabiegi fizjoterapeutyczne. Ulgę przynajmniej na jakiś czas przynosi terapia manualna.

Co to jest i na czym polega?

Terapia manualna jest techniką fizjoterapii, polegającą na wspomaganiu leczenia kręgosłupa i stawów. Terapeuta manualny stosuje różne techniki masażu, ucisku oraz chwyty, dzięki którym dociera do miejsc objętych schorzeniem. Wykonuje się ją po to, by przywrócić pełną ruchomość stawów i zablokowanych partii kręgosłupa. Służy także do tego, by zlikwidować ból.

Nie należy obawiać się terapii manualnej, gdyż jest w pełni bezpieczna. By z niej korzystać, nie trzeba udawać się do sanatorium czy szpitala. Zabieg ten z równie dobrym efektem przeprowadzają niektóre przychodnie rehabilitacyjne. Jedną z nich jest Openmedical. Jest to jedna z nowocześniejszych placówek tego typu.

Kto powinien poddać się terapii manualnej?

Z jej leczniczych właściwości powinny skorzystać osoby, które uskarżają się na bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Istotnym wskazaniem są też uciążliwe migreny, bóle barków i ramion oraz kości ogonowej. Terapia manualna pomaga również pacjentom z porażeniem mózgowym, mającym problemy z biodrami i miednicą oraz zmagającym się z częstomoczem.

Terapia manualna przynosi złagodzenie objawów rwy kulszowej, nadmiernego napięcia dna miednicy i odbytu. Manualnej terapii używa się również jako metody współistniejącej w takich schorzeniach jak kłopoty z zajściem w ciąże i jej utrzymaniem, leczeniu długotrwałej bezsenności, a także korygowaniu wad postawy oraz w zwalczaniu reumatoidalnego zapalenia staw.

Kiedy nie wolno poddawać się zabiegom terapii manualnej?

Istotnym przeciwwskazaniem jest zaawansowana ciąża. Istnieje ryzyko, iż zabieg ten mógłby zaszkodzić płodowi. Nie powinno się go również wykonywać u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz w chorobach organicznych końca dróg pokarmowych. Świeże złamania i zaawansowana choroba nowotworowa to także powód do rezygnacji z masażu. W takich przypadkach rehabilitacja mogłaby bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 8 =