Bez kategoriiBudownictwo i aranżacja

Jakie kompozycje można stworzyć z kamieni ogrodowych

Jakie kompozycje można stworzyć z kamieni ogrodowych

Sztuką kreowania architektury ogrodowej jest stworzenie w niej namiastki naturalnego środowiska z jakiego wywodzi się człowiek. Jest to swoiste zminiaturyzowanie minionych epok, o którym architekci przestrzenni wiedzą najlepiej. W jaki sposób w tym wszystkim wykorzystać naturalny kamień będący trwałą i silną opoką pochodzącą ze skał i gór?

Kamień w różnorakim wydaniu

Okazuje się, że metod zastosowania różnych rodzajów kamienia jest mnóstwo. Barierą są tylko wodze fantazji kreatora ogrodu. Poniżej kilka ciekawych propozycji, które mogą stanowić dla Was fantastyczną inspirację. Oczywiście, nie musicie przenosić jej na swój teren w dosłowny sposób. Warto włożyć w to nieco własnej kreatywności i swojego poczucia stylu.

Samowolne głazy i kamienie

Duże głazy skalne, które urozmaicą prostą i nieco monotonną tematykę ogrodu, stworzą wyraz naturalnej surowości. Można umieszczać je przy podjeździe, wytaczając w ten sposób granice. Równie dobrze sprawdzą się w roli dekoracji do rabat kwiatowych. Ważne jest to, aby dokładnie komponować ze sobą rodzaje poszczególnie zastosowanych kamieni. To ważne, aby uniknąć w swoim ogrodzie nadmiernej abstrakcji faktur, barw i struktur

Otoczaki

Piękne otoczaki można kupić w każdym sklepie zajmującym się dystrybucją kamienia. Jaką aranżację można w nich wykonać? To proste. Do metalowego kosza wystarczy wsypać glebę i zasadzić w niej ulubioną roślinę. Najlepiej sprawdzać się będą krzewy oraz iglaki. Dobrze byłoby, aby kosz najpierw wysadzić folią. Wówczas łatwiej będzie ją odsunąć, aby boczne ściany usypać dekoracyjnym otoczakiem. Tego typu kamienie dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Dostosowując ogród do nowoczesnych trendów warto wybrać śnieżnobiałe, lub marmurkowe.

Skalniak

Najpopularniejsza forma wykorzystywania kamienia dekoracyjnego. W skalniaku mogą znajdować się najróżniejsze rośliny przystosowane do panujących, kamiennych warunków. Skalniaki jednak wbrew obiegowej opinii wcale nie muszą być nudne. Wariacje faktur i kolorystyki w tym przypadku sprawdzają się bowiem wyśmienicie.

Z ozdobnych lub nawet rzecznych kamieni można również w finezyjny sposób usypywać wyznaczone ścieżki ogrodowe lub podjazdu. Jest to znacznie tańsze niż wykładanie ich kostką brukową, która nieprawidłowo ułożona będzie sprawiała więcej problemów, niż mogłoby się wydawać. Ciągłe remonty i poprawki nie tylko pochłoną ogromne sumy pieniędzy, ale skutecznie zniekształcą wizerunek ogrodu i zniechęcą do dalszych prac w nich. Kamienie co najwyżej mogą się ubić, ale wystarczy krótki zabieg, aby ten proces cofnąć. W skrajnych przypadkach może okazać się konieczne nawiezienie dodatkowej warstwy, ale nawet to nie przekroczy kosztów, jakie pochłonęłaby kostka brukowa.

Kamienie dekoracyjne nie muszą być stosowane jedynie w ogrodzie. Doskonale sprawdzą się także jako element wystroju domu. Miniaturowe kosze z roślinami, udekorowane śnieżnobiałym otoczakiem sprawią, że nawet najbardziej pospolita roślina zacznie wyglądać zjawiskowo.

kamienie ogrodowe Kraków

Udostępnij