Pozostałe

Jak zakonserwować narty po zimie?

Jak zakonserwować narty po zimie?

Sporty zimowe mogą dostarczyć sporo frajdy. Trzeba jednak mieć na względzie, że żeby narty były w dobrym stanie, to należy je odpowiednio przygotowywać do sezonu oraz zabezpieczać już po jego zakończeniu. Nie wystarczy po prostu włożyć je do pokrowca i liczyć na to, że podczas następnego wyjazdu w góry wszystko będzie z nimi w porządku. Jak poprawnie zakonserwować narty? Co zrobić, by jak najdłużej nadawały się do użytku?

Obowiązkowa konserwacja

W żadnym wypadku nie można rezygnować z konserwacji nart. Nie jest ona skomplikowana i bardzo pracochłonna, ale jest za to niezwykle ważna. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie desek. Mogą znajdować się na nich ziarenka piasku, małe gałązki albo igliwie. Takie drobne zanieczyszczenia mogą być przyczyną pojawienia się na nartach zarysowań. Najlepiej jest usuwać je przy pomocy miękkiego pędzelka. Szczególnie dużo czasu trzeba poświęcić na oczyszczenie wiązań oraz ich okolicy. Potem powinno się narty delikatnie umyć. Do tego celu wystarczy użyć miękkiej szmatki i roztworu z ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Zwykle to pomaga usunąć wszystkie zabrudzenia. Później trzeba narty wytrzeć do sucha albo po prostu pozwolić im wyschnąć. Wtedy przychodzi czas na najtrudniejszą część konserwacji – smarowanie. Do tego potrzebny jest specjalny smar narciarski. W zależności od rodzaju może on być stosowany na zimno lub gorąco. Ten drugi sposób skuteczniej i głębiej wnika w strukturę desek, więc jest częściej polecany przez specjalistów.

A może alternatywa?

Prawidłowa konserwacja nart to nie jest jedyny problem, z jakim muszą borykać się ich właściciele poza sezonem. Prawidłowe przechowywanie to też sporo zachodu. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z alternatywy. Jeśli używasz nart tylko przez kilka dni lub tygodni w roku, to być może lepiej będzie je po prostu wypożyczyć w pobliżu stoku. Wypożyczalnia nart Białka Tatrzańska może zaoferować Ci sprzęt wysokiej jakości, który jest od razu gotowy do użycia. Zapomnij o konserwacji, przechowywaniu i przewożeniu nart. Wypożycz je na miejscu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 1 =