Kiedy mamy do czynienia z uzależnieniem, nakłonienie chorego do podjęcia leczenia nie jest łatwe. Jednak alkoholik pozostawiony bez pomocy, nie będzie w stanie sam wyjść z nałogu.
Jak nakłonić alkoholika do leczenia?
Najczęściej alkoholik sam nie dostrzega problemu. Próbuje przekonać sam siebie, że problem alkoholowy go nie dotyczy. Twierdzi również, że ma nad sobą pełną kontrolę. Dlatego tak ciężko jest namówić go na leczenie. Podejmując próby nakłonienia do podjęcia terapii, możemy spotkać się nawet z agresją. Zatem pojawia się pytanie, jak przekonać alkoholika do leczenia? Podstawą jest wsparcie go rozmową i podejmowanie prób przekonania go, że musi udać się na leczenie. Gdy jednak zawodzą wszystkie łagodne próby namówienia alkoholika na leczenie, trzeba sięgnąć po bardziej zdecydowane środki. Warto wtedy rozważyć ofertę ośrodków, które specjalizują się w leczeniu osób uzależnionych. Kiedy chora osoba tam trafi, to istnieje duża szansa na to, że dzięki terapii wyjdzie z alkoholizmu. Istnieje wiele programów leczenia alkoholizmu, które można dostosować w zależności od tego, w jakim stanie jest chory i jak poważne jest jego uzależnienie. Skuteczna może się okazać pomoc grupy wsparcia, na spotkania której uczęszczają osoby uzależnione od alkoholu. Alkoholik nie tylko ma możliwość spotkania się z osobami, które mają takie same problemy jak on. Może także liczyć na pomoc terapeuty, który pomoże zwalczyć pokusę sięgnięcia po alkohol.
Czy można być współuzależnionym nie pijąc alkoholu?
Zjawisko współuzależnienia często dotyczy współmałżonka lub najbliższej rodziny, gdy przez długi okres mieszkają oni wraz z osobą uzależnioną od alkoholu. Dlatego ważne jest, aby wraz z osobą uzależnioną, terapię podjęli wszyscy członkowie najbliższej rodziny. Dzięki temu także sam chory będzie chętniej brał udział w takich zajęciach.
Warto wiedzieć, że nieleczone współuzależnienie może być tak samo groźne, jak alkoholizm. Terapia rodzinna jest bardzo dobrą formą na pokonanie problemu alkoholowego zarówno osoby pijącej, jak i członków rodziny. Warto rozważyć skorzystanie z ofert prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu, które gwarantują komfort i dyskrecję dla swoich pacjentów. Ważne jest, by reagować jak najwcześniej, wtedy szansa na życie w trzeźwości jest jeszcze większa.