Przemysł i technologie

Instalacja domofonu – we własnym zakresie czy lepiej powierzyć specjalistom?

Instalacja domofonu – we własnym zakresie czy lepiej powierzyć specjalistom?

Samodzielna instalacja domofonu oczywiście jest możliwa. Jednak, jeżeli nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia oraz narzędzi znacznie lepszym pomysłem będzie powierzenie tego zadania specjalistom, którzy bezpiecznie przeprowadzą całą instalację.

Instalacja domofonu przez specjalistów

Warta polecenia jest firma FPI, w której pracują doskonali fachowcy, dzięki którym zaoszczędzisz czas oraz pieniądze. Przed rozpoczęciem pracy należy oczywiście wyłączyć bezpiecznik główny. W lokalnym zakładzie energetycznym dostępne są normy i przepisy SEP, czyli Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Należy postępować zgodnie z nimi podczas instalacji domofonu. Warto dodać, żeby używać wyłącznie produktów oznakowanych symbolem specjalnym, który oznacza, że zostały one dopuszczone do obrotu i mogą być stosowane w budownictwie. Wybór przewodów jest zależny od schematu, który jest dołączony do urządzenia. Należy wybrać takie, które zapewnią optymalne działanie urządzenia. Domofon powinien być podłączony przez wyłącznik nadprądowy 16 A lub bezpiecznik do chronionego obwodu elektrycznego.

Samodzielny montaż

Zalecana jest także instalacja różnicowoprądowego wyłącznika 30 mA, dzięki któremu zapewniona będzie ochrona użytkowników. Przed rozpoczęciem prac montażowych konieczne jest wykonanie wykopu między domem, a miejscem montażu bramofonowej kasety. Osłona kabla musi być dokładnie ułożona, żeby wszystko działało prawidłowo. Długość przewodów, które łączą bramofon z unifonem musi być odmierzona precyzyjnie. Następnie przewody wystarczy przeciągnąć przez osłonę w taki sposób, żeby pozostawić 20 cm bez żadnej osłony. Kasetę bramofonową należy zainstalować na wysokości około 1,60 m nad ziemią. Można ją zamontować na ścianie lub słupie. Otwór na kasetę można wykuć przy użyciu dłuta. Kolejnym krokiem jest umieszczenie kasety w otworze i zamocowanie jej na zaprawę. Osłona kabla powinna być umieszczona w wykutej bruździe. Żeby ją podtrzymać, można użyć kilku gwoździ uważając na osłonę. Na koniec wystarczy przyciąć przewody na odpowiednią długość i wszystko podłączyć według schematu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 14 =