Zdrowie i uroda

Czym jest jaskra?

Czym jest jaskra?

Jaskra to jedna z tych chorób, które atakują powoli i długo nie ujawniają swoich objawów. Choroba ta atakuje nerwy wzrokowe, w dłuższej perspektywie doprowadzając do pogorszenia się wzroku lub jego całkowitej utraty. Jakie są przyczyny jaskry i kto jest na nią najbardziej narażony?

Nasze oczy widzą dzięki znajdującej się wewnątrz nich cieczy wodnistej znajdującej się pod określonym ciśnieniem. Gdy jaskra atakuje oczy przepływ cieczy jest zaburzony i jej ciśnienie również. W wyniku tego działania nerw wzrokowy jest stopniowo osłabiany.

Przyczyny jaskry

Przyczyny powstawania jaskry są rozmaite. Wyróżniamy te mechaniczne, przez które rozumie się zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej uciskające nerw wzrokowy. Inne przyczyny nazywane są naczyniowymi. W ten sposób określa się niedokrwienie nerwu wzrokowego, którego powodem jest upośledzenie układu mikrokrążenia. Jaskra może też dotknąć kogoś, kto miał przodków na nią chorujących. U osób z obciążeniem genetycznym ryzyko jaskry jest nawet ośmiokrotnie większe niż u osób, u których to schorzenie w rodzinie nie występowało. Ostatnia przyczyna jaskry ma podłoże immunologiczne i może być wywołana upośledzeniem bariery siatkówka-krew.

Objawy jaskry

Jako objawy jaskry często wymienia się między innymi tzw. mroczki jaskrowe, czyli ubytki w polu widzenia, wrażenie widzenia aureoli wokół źródeł światła, zawężanie się pola widzenia, silne bóle głowy i oczu, zaczerwienie oczu, światłowstręt, łzawienie, a także nudności oraz wymioty. Nie wolno bagatelizować żadnych objawów, nawet jeśli wydaje nam się, że to przemęczenie.

Leczenie jaskry

W jaki sposób leczyć jaskrę? Przede wszystkim najlepiej zapobiegać i przeprowadzać okresowe badania u okulisty. Leczenie jaskry odbywa się poprzez przepisanie odpowiednich leków (farmakoterapia). Mają one za zadanie obniżyć ciśnienie w oku i zaprowadzić porządek w celu zahamowania upośledzenie nerwów wzrokowych. Inne metody leczenia to laseroterapia i leczenie chirurgiczne, które również mają obniżyć ciśnienie w oczach i przywrócić właściwe działanie nerwów wzrokowych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + czternaście =