Budownictwo i aranżacja

Akcja wymiana pieca – czym najlepiej palić w piecu?

Akcja wymiana pieca – czym najlepiej palić w piecu?

Ogrzewanie domu jest jednym z największych kosztów utrzymania domu. Wszyscy marzymy o tym, by zredukować te wydatki. Może warto zastanowić się nad wymianą pieca do ogrzewania? Jakie ogrzewanie będzie najkorzystniejsze finansowo i najzdrowsze dla nas i środowiska? Rozpatrzmy kilka propozycji.

Ogrzewanie węglem

Cieszy się u nas największą popularnością. Z badań instytutu Ekonomii Środowiska wynika, że ok. 70 % budynków ogrzewana jest właśnie węglem. Do tego piece na węgiel, które są wykorzystywane do ogrzewania to tzw. kopciuchy. Są to stare piece, w najprostszej wersji, które nie spełniają żadnych standardów emisji spalin. Dzięki takiemu podejściu do ogrzewania jesteśmy europejskim liderem emisji spalin.

Co to jest ekogroszek? 

Ekogroszek jest paliwem pozyskiwanym z wysokiej jakości węgla kamiennego lub brunatnego. Stosuje się go w piecach niskoemisyjnych, dzięki czemu jego spalanie wiąże się z wytworzeniem stosunkowo niewielkiej ilości tlenku węgla i siarki. Spełnia on proekologiczne oczekiwania klientów. Zaliczamy go do źródeł energii odnawialnej.

Pellet – co to jest, dlaczego warto? 

Czym jest pellet? Jest to granulat z trocin drzewnych. Wytwarzany wyłącznie z naturalnych, odnawialnych surowców. Do produkcji nie używa się lepiszcza. Ma kształt mocno sprasowanych wałków długości ok. 2 – 3 cm i średnicy 6 – 8 mm. Charakteryzuje się wysoką jakością energetyczna (19 500 kJ / kg) oraz niską zawartością popiołu (do 0.5%), który świetnie sprawdza się jako nawóz na trawniki. Uznawany jest za najczystsze paliwo na świecie, gdyż w wyniku fotosyntezy emisja dwutlenku węgla jest równa zero.

Reklama - Drewno kominkowe Wrocław

Wymiana pieców do ogrzewania jest niezbędna w 70 % domów. Jest to liczba przerażająca. Właściciele często wstrzymują się z tym wydatkiem ze względu na koszty pieców. Tylko, czy realnie jest to dobre rozwiązanie? Palenie węglem jest uznawane za najtańsze, ale niesie za sobą wiele minusów. Otoczenie, w którym żyjemy jest bardzo zanieczyszczone. Palenie węglem jest kłopotliwe i czasochłonne. Nowoczesne piece na ekogroszek, czy pellet nie generują takich problemów. Dodatkowo są wydajne i oszczędne. Warto się zastanowić.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + dziesięć =