Transport i motoryzacja

Złomowanie auta, a zwrot składki z ubezpieczenia OC

Złomowanie auta, a zwrot składki z ubezpieczenia OC

Składa ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowa, oznacza, to że żeby legalnie poruszać się samochodem po drogach publicznych trzeba mieć wykupioną i ważną polisę ubezpieczenia OC. Płaci się za nią składki tak długo jak długo auto istnieje, jednak co w przypadku gdy nasz pojazd zostanie zezłomowany, a do końca opłaconego przez nas ubezpieczenia zostało na przykład kilka miesięcy? Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką to powinieneś zainteresować się tym tekstem, w którym odpowiemy na to nurtujące wielu właścicieli pojazdów pytanie. Serdecznie zapraszamy do lektury!

W przypadku oddania auta na złom, w celu jego zezłomowania, taki pojazd w świetle prawa przestaje istnieć w sensie materialnym. Idąc tym tropem dalej, zgodnie z obowiązującym prawem, nie można pobierać opłat ubezpieczeniowych za coś czego już nie ma. Złomowanie auta kończy więc okres trwania Twojego opłaconego z góry OC. Pomimo tego, że takie ubezpieczenie jest zapłacone na rok z góry, masz pełne prawo do zwrotu należności za każdy kolejny dzień, który pozostał do końca trwania umowy OC na zezłomowany samochód. Jak odzyskać pieniądze z tak zwanej nadpłaty? To nic trudnego ani skomplikowanego. Wystarczy, że auto szrot, w którym oddałeś swój pojazd do demontażu wystawi Ci zaświadczenie, w którym będzie informacja o zezłomowaniu danego samochodu. Bez tego zaświadczenia nie będziesz mógł wyrejestrować swojego auta. Po jego otrzymaniu musisz udać się do firmy ubezpieczeniowej z którą zawarłeś umowę OC i przedstawić opisanej wyżej zaświadczenie. Firmy zdają sobie sprawę z tego, że Twoje roszczenie jest w 100 procentach zgodne z prawem, więc nie ma problemu podczas odzyskiwania należnych Ci pieniędzy ze składki OC.

Sprawdź: mamAUTO - Legalne złomowanie pojazdów 

Przy złomowaniu swojego samochodu pamiętaj, żeby wybrać taki auto szrot, który działa całkowicie legalnie, czyli ma pozwolenie wojewody oraz spełnia wszelkie wymagane dla tego typu działalności procedury. W przeciwnym przypadku możesz mieć problem z uzyskaniem odpowiedniego zaświadczenia, a co za tym idzie z odzyskaniem pieniędzy ze swojej składki OC.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =