Zabawki interaktywne dla naszych zwierzaków

Zwierzęta uwielbiają się bawić – i choć my, ludzie, często o tym zapominamy, to one dzięki zabawie nie tylko rozładowują nagromadzone emocje, ale również zaspokajają naturalne instynkty drzemiące w nich jako pozostałość po dzikiej naturze przodków. Z tego powodu istotne jest, aby zapewniać zwierzakom zabawki, które będą pobudzać je do nowych działań, kreować kreatywność oraz uczyć cierpliwości.

W zasadzie termin „zabawki interaktywne” większości osób kojarzy się pewnie przede wszystkim z dziećmi. Faktem jest jednak, że np. dorosły pies zatrzymuje się na etapie rozwoju kilkulatka, dlatego postępowanie z tymi dwiema istotami wcale nie różni się tak bardzo, jak byśmy tego chcieli. Wybór zabawek interaktywnych dla zwierzaków pozwoli zaspokoić im wszystkie potrzeby związane z zabawą.

Zabawki na inteligencję

Sporą grupą zabawek interaktywnych dla zwierzaków są te na inteligencję. Najczęściej spotyka się takie zabawki dla psów, jednakże rozpowszechniają się również wersje dla kotów, a nawet szczurów czy papug. Zabawki takie zazwyczaj ukrywają w jakimś miejscu jedzenia (np. pod klockiem), a zadaniem zwierzaka jest wymyślić, w jaki sposób dostać się do smakołyka. Zwykle wystarczy dopasować do siebie dwa kształty albo przenieść jakiś klocek z jednego miejsca na drugie, przez co zabawki te niewiele różnią się od takich, którymi bawią się małe dzieci. Tego rodzaju zabawki interaktywne wymagają nadzoru właściciela podczas zabawy, aby ułatwić albo wręcz przeciwnie – utrudnić zwierzakowi zabawę. Zabawa ma bowiem być przyjemna, ale przy tym nie nazbyt prosta, aby stanowiła rozwijające wyzwanie.

Zajmij mu czas!

Niektóre zwierzaki źle znoszą nieobecność swoich właścicieli w domu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie zwierzakowi zabawki, która go zajmie w ciekawy i… smaczny sposób. Pomocne mogą być w tym rozmaite kule-smakule oraz zabawki na przysmaki. Mają one zazwyczaj kulisty albo owalny kształt, dzięki czemu zwierzę może je wygodnie toczyć np. po podłodze czy dywanie w domu, gdy zostanie same. Po przetoczeniu zabawki wypadają z niej smakołyki – jest ona zaprojektowana tak, że posiada specjalne otwory, dlatego przysmaki muszą być dobrane do nich adekwatnie pod względem rozmiaru. Taka zabawka ma również formę alternatywną, tzn. wykonana jest w formie specjalnego, gumowego bałwanka, który można dodatkowo wewnątrz posmarować smaczną pastą. Pies czy kot w takim przypadku musi sam dojść do tego, jak wydobywać smakołyki ze środka, a to świetnie zaspokaja jego głód, rozładowuje stres oraz zapewnia mu rozrywkę.