Równowaga kwasowo-zasadowa kluczem do zdrowia

Zdarza się, że się gorzej czujemy, a stan zmęczenia towarzyszy nam permanentnie. Dodatkowo jesteśmy rozdrażnieni i brak nam siły, i ochoty na podstawowe czynności. Szukamy powodów naszego złego samopoczucia w rozmaitych chorobach, stawiając nietrafne diagnozy, a nasze wyniki badań są dobre. Co może być przyczyną naszych problemów? W takiej sytuacji warto sprawdzić równowagę kwasowo–zasadową naszego organizmu.

Czym jest równowaga kwasowo–zasadowa?

Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z występowania tego typu problemów i ogromnej roli jaką pełni w naszym organizmie ten mechanizm regulacyjny. Jeśli nasza równowaga jest zachwiana, wówczas organizm nie funkcjonuje poprawnie, co może prowadzić do występowania złego samopoczucia, wielu dolegliwości, a w efekcie do powstania rozmaitych chorób. Jakie mogą być objawy zakwaszenia organizmu? Przede wszystkim problemy żołądkowe, bóle mięśni, kości, stawów, wypadanie włosów, nadciśnienie tętnicze, osłabienie układu immunologicznego czy zatrzymanie wody w organizmie. Objawów zachwiania równowagi kwasowo–zasadowej może być naprawdę wiele i mylnie możemy je łączyć z występowaniem zupełnie innych chorób czy dolegliwości.

Nadmierne zakwaszenie organizmu może wystąpić w sytuacji, kiedy nie jest zachowana odpowiednia proporcja pomiędzy kationami i anionami w płynach ustrojowych naszego organizmu, która wpływa na nasze pH. Jeśli nie mieści się ono w normie, może to prowadzić do daleko idących konsekwencji zdrowotnych, a w ekstremalnych przypadkach – nawet do śmierci. Co zrobić żeby zachować odpowiedni poziom pH? Najważniejszym jest stosowanie odpowiedniej diety. Do żywności kwasotwórczej możemy zaliczyć mięso, węglowodany, różnego rodzaju tłuszcze, czarną herbatę, kawę oraz nikotynę i alkohol. Większości z tych produktów powinniśmy unikać, inne z kolei powinniśmy spożywać z umiarem. Jednak nie tylko żywność wpływa na naszą równowagę kwasowo–zasadową.

Zachwiać ją może permanentny stres, odchudzanie czy przyjmowanie leków. Co zastanawiające – zarówno brak ruchu, jak i zbyt intensywne ćwiczenia mogą nam zaszkodzić. Tym samym można zauważyć, że we wszystkim potrzebny jest umiar – zarówno w diecie, w ruchu, jak również w naszej świadomości. Chcąc żyć zdrowo, powinniśmy zachować rozsądek i unikać produktów, które mogą nam szkodzić. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na obecność cukru, który jest niezwykle szkodliwy i to nie tylko w zachowaniu równowagi kwasowo–zasadowej naszego organizmu, ale także w wielu innych aspektach.

Kluczem do naszego zdrowia jest odpowiednia dieta, która powinna być bogata w owoce, warzywa i wodę mineralną. Dodatkowo w utrzymaniu równowagi kwasowo–zasadowej może nam pomóc picie na czczo wody z cytryną, a w sytuacjach ekstremalnych – stosowanie suplementów odkwaszających, stanowiących element zaplanowanej diety odkwaszającej. Jeśli odkwasimy swój organizm, będziemy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, odzyskując tym samym radość z życia i chęć do działania.

równowaga kwasowo-zasadowa