Rehabilitacja dzieci – jakie metody będą najlepsze?

Rehabilitacja jest jedną z dziedzin medycyny, która wymaga nie tylko znajomości anatomii ludzkiego ciała, ale również umiejętności dobrania metody rehabilitacyjnej do tego, co jest akurat potrzebne. Z tego powodu uważa się, że rehabilitacja dzieci jest jedną z najtrudniejszych dziedzin poprawy jakości ruchu, zdrowia fizycznego czy czasem nawet – pośrednio – kondycji psychicznej. Od stanu dziecka zależy, jaka metoda sprawdzi się najlepiej.

Drugim istotnym aspektem jest to, w jakim celu rehabilitacja jest w ogóle wykonywana. Jeśli chcemy przygotować dziecko do samodzielnego poruszania się, a cierpi ono na wynikające z np. wad rozwojowych czy powikłań okołoporodowych dolegliwości, wybierzemy inne metody działania. Jeszcze inne będą sensowne w przypadku dzieci po wypadkach czy rozmaitych urazach wymagających wsparcia w powrocie do zdrowia.

Specjalista niezbędny

Podstawową sprawą jest to, aby znaleźć dobrego specjalistę, który będzie nie tylko znał się na rehabilitacji ogólnie, ale również posiadał odpowiednie doświadczenie w rehabilitacji dzieci. Jest to istotne nawet jeszcze przed wyborem odpowiedniej metody, ponieważ często rehabilitacja dziecka jest trudna z uwagi na podejście specjalisty. Inaczej podchodzi się bowiem do zabiegów wykonywanych przy osobie dorosłej, która rozumie, dlaczego czasem musi odczuwać dyskomfort, inaczej zaś w przypadku dziecka, które często dodatkowo przerażone jest nowym specjalistą w swoim otoczeniu. Dotyczy to dzieci, w przypadku których mowa o bolesnych zabiegach z przeszłości czy nawet tych, które mają dodatkowo zaburzenia umysłowe, zmieniające percepcję.

Dwie najbardziej znane – Vojta i Bobath

Dobór metody rehabilitacyjnej powinien być wykonywany w porozumieniu z lekarzem – jest to bardzo istotne, ponieważ dzieci z różnymi schorzeniami, opóźnieniami czy niedomaganiami mogą wymagać zupełnie innego podejścia. Co więcej, każda z metod posiada swoje zalety i wady, dlatego istotne jest, aby dobrać ją tak, by sprawiała dziecku jak najmniej dyskomfortu. Terapia Bobath to terapia neurorozwojowa, opracowana jeszcze w latach 40. XX wieku, a potem dopracowana w kolejnych dziesięcioleciach. Zakłada m.in. aktywne uczestnictwo dziecka w zajęciach, zarówno poprzez zabawę, jak również świadomość celu wykonywanych ćwiczeń. Z kolei metoda Vojty wykorzystuje obecność receptorów czucia głębokiego oraz stymulację wykonywaną przez rodziców w domu z dużą częstotliwością. W terapii tej pobudza się ośrodki zwane strefami stymulacji, które mają wykształcić podstawowe, prawidłowe odruchy u dziecka.

Te metody używane są także w leczeniu osób dorosłych. Listę często stosowanych metod rehabilitacji znajdziesz na stronie RST Rehabilitacja. Pamiętajmy jednak że to nie my decydujemy jaką metodę stosować. Wszystko to zależy od fizjoterapeuty prowadzącego leczenie.