Rehabilitacja dzieci – jakie metody będą najlepsze?

Rehabilitacja jest jedną z dziedzin medycyny, która wymaga nie tylko znajomości anatomii ludzkiego ciała, ale również umiejętności dobrania metody rehabilitacyjnej do tego, co jest akurat potrzebne. Z tego powodu uważa się, że rehabilitacja dzieci jest jedną z najtrudniejszych dziedzin poprawy jakości ruchu, zdrowia fizycznego czy czasem nawet – pośrednio – kondycji psychicznej. Od stanu dziecka zależy, jaka metoda sprawdzi się najlepiej.

Drugim istotnym aspektem jest to, w jakim celu rehabilitacja jest w ogóle wykonywana. Jeśli chcemy przygotować dziecko do samodzielnego poruszania się, a cierpi ono na wynikające z np. wad rozwojowych czy powikłań okołoporodowych dolegliwości, wybierzemy inne metody działania. Jeszcze inne będą sensowne w przypadku dzieci po wypadkach czy rozmaitych urazach wymagających wsparcia w powrocie do zdrowia.

Specjalista niezbędny

Podstawową sprawą jest to, aby znaleźć dobrego specjalistę, który będzie nie tylko znał się na rehabilitacji ogólnie, ale również posiadał odpowiednie doświadczenie w rehabilitacji dzieci. Jest to istotne nawet jeszcze przed wyborem odpowiedniej metody, ponieważ często rehabilitacja dziecka jest trudna z uwagi na podejście specjalisty. Inaczej podchodzi się bowiem do zabiegów wykonywanych przy osobie dorosłej, która rozumie, dlaczego czasem musi odczuwać dyskomfort, inaczej zaś w przypadku dziecka, które często dodatkowo przerażone jest nowym specjalistą w swoim otoczeniu. Dotyczy to dzieci, w przypadku których mowa o bolesnych zabiegach z przeszłości czy nawet tych, które mają dodatkowo zaburzenia umysłowe, zmieniające percepcję.

Dwie najbardziej znane – Vojta i Bobath

Dobór metody rehabilitacyjnej powinien być wykonywany w porozumieniu z lekarzem – jest to bardzo istotne, ponieważ dzieci z różnymi schorzeniami, opóźnieniami czy niedomaganiami mogą wymagać zupełnie innego podejścia. Co więcej, każda z metod posiada swoje zalety i wady, dlatego istotne jest, aby dobrać ją tak, by sprawiała dziecku jak najmniej dyskomfortu. Terapia Bobath to terapia neurorozwojowa, opracowana jeszcze w latach 40. XX wieku, a potem dopracowana w kolejnych dziesięcioleciach. Zakłada m.in. aktywne uczestnictwo dziecka w zajęciach, zarówno poprzez zabawę, jak również świadomość celu wykonywanych ćwiczeń. Z kolei metoda Vojty wykorzystuje obecność receptorów czucia głębokiego oraz stymulację wykonywaną przez rodziców w domu z dużą częstotliwością. W terapii tej pobudza się ośrodki zwane strefami stymulacji, które mają wykształcić podstawowe, prawidłowe odruchy u dziecka.

Te metody używane są także w leczeniu osób dorosłych. Listę często stosowanych metod rehabilitacji znajdziesz na stronie RST Rehabilitacja. Pamiętajmy jednak że to nie my decydujemy jaką metodę stosować. Wszystko to zależy od fizjoterapeuty prowadzącego leczenie.

Zobacz także