prawo gospodarcze i handlowe kraków

Prawo gospodarcze i handlowe – co należy wiedzieć

Nasz Klient – Nasz Pan! Może i taka zasada panowała jeszcze kilkanaście lat temu, a konsument kupujący, zawsze miał racje, niepodważalną i zawsze jedyną. Obecnie prawo handlowe jak i prawo gospodarcze bardzo się zmieniło, powstały różnego typu regulacje i co ważne – zaczęto respektować obowiązki i przywileje jednej i drugiej grupy. Ale żeby sprzedawca nie trafił na minę, musi wcześniej odpowiednio przygotować się do „wojny” z polującymi na dziurawe regulaminy i nieczytelne umowy, konsumentami.

Przede wszystkim firmy, które sprzedają coś w Internecie są zobowiązane do stworzenia odpowiedniego regulaminu sprzedaży. Jest to bardzo istotny dokument, który powinien być zlecony adwokatom już w pierwszej chwili budowy sklepu! Reguluje on bardzo istotne aspekty związane z nawiązaniem transakcji – jak wygląda krok po kroku sprzedaż, zapłata oraz wysyłka. W takim dokumencie trzeba również opracować system reklamacji czy zwrotu towaru. Zaniedbanie może sporo kosztować, ponieważ ludzie będą wykorzystywać fakt, że coś nie zostało do końca opracowane i zawsze sprawy będą wygrywać na swoją korzyść.

Gwarancje, rękojmia czy odstąpienie od umowy?

Kiedyś zwracanie towaru choć nie było proste (z punktu widzenia konsumenta, który sam musiał przygotować niezbędne dokumenty i napisać dlaczego chce zrezygnować z towaru) to teraz nieco się to ułatwiło. Można przede wszystkim bez powodu odstąpić od umowy i oddać w nienaruszonym stanie dany towar. Jednak – co jest komplikacją już dla sprzedających, zmieniły się sprawy związane z gwarancjami – doszła tzw. rękojmia, która działa w momencie, gdy np. gwarancja czegoś nie może objąć. Sprytne? Z punktu widzenia prawa – tak. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien przyswoić sobie prawo gospodarcze i handlowe i zrozumieć istotę sprzedaży w XXI wieku. Nie warto robić tego na własną rękę, bo fiasko, problemy i konflikty z konsumentami są niemal gwarantowane! Po to są adwokaci, z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, aby zająć się najważniejszymi formalnościami prawnymi – regulaminem, umowami, klauzulami czy nawet tym, kiedy należy coś zgłosić do GIODO i dlaczego?

prawo gospodarcze i handlowe kraków