Pomiary natężenia hałasu

W dzisiejszych czasach przeprowadza się wiele badań sprawdzających negatywny wpływ hałasu na nasze życie i zdrowie. Okazuje się, że tak zwane choroby cywilizacyjne są w dużej mierze spowodowane złymi warunkami życia w dużych miastach.

Spaliny samochodowe, zanieczyszczenia, pośpiech i przede wszystkim hałas sprawiają, że się źle czujemy, jesteśmy ciągle zmęczeni i przepracowani. Niestety w dużych miastach trudno o ciszę. Na każdym kroku znajdują się korki samochodowe, kierowcy trąbią i głośno pracują silnikiem. Stale ruszające nowe inwestycje budowlane przyczyniają się do powstania hałasu maszyn, młotów. W każdym budynku pracują wentylatory, maszyny, znajdują się tysiące, miliony ludzi. Wszystko to razem wzięte sprawia, że miasto jest wielką, hałaśliwą maszyną.

Dlatego stale prowadzi się specjalne pomiary hałasu, aby zapobiec przekroczeniu niebezpiecznych wartości i bardzo negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie mieszkańców dużych miast. Na szczęście istnieją specjalne przepisy prawne, które regulują wartości emisji hałasu w miastach.

Obecnie istnieją firmy które zajmują się pomiarami hałasu oraz drgań. Jedną z nich jest firma Akusoft która od lat zajmuję się pomiarami hałasu na terenie Krakowa i nie tylko. W swojej ofercie posiada tworzenie map akustycznych oraz realizację innych projektów.