Opis metody rehabilitacyjnej NDT BOBATH

Metoda NDT Bobath nosi swoją nazwę od osób, które ją stworzyły – Bertę i Karla Bobath. Została ona wymyślona i wdrożona do rehabilitacji już w latach 40-stych ubiegłego wieku i pomimo czasu, wciąż jest aktualna i często stanowi najlepszą metodę w leczeniu schorzeń u dorosłych, jak i u dzieci. Fizjoterapeuci często na nią stawiają, choć do naszego kraju NDT Bobath dotarła bardzo późno…

Dopiero pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku, pierwszy raz lekarze i fizjoterapeuci mogli usłyszeć o metodzie NDT Bobath. Wówczas odbył się dopiero pierwszy w kraju kurs, przeprowadzony przez lekarzy ze Szwajcarii. Jednakże to nie przeszkodziło naszej medycynie, a postawiło ją na nogi i wyższy poziom, aby można było chorym oferować jeszcze więcej!

Dla kogo jest przewidziana metoda NDT Bobath?

Ogólnie metoda NDT Bobath jest z powodzeniem stosowana u bardzo małych dzieci (choć jest też możliwość stosowania jej na dorosłych osobach). Niemowlaki, czy wcześniaki, które mają problemy neurologiczne, ortopedyczne czy nawet genetyczne, są poddawane stymulacji, która ma pomóc w zrównoważonym rozwoju. Jak widać po efektach – nawet ciężkie schorzenia i opóźnienia na różnym szczeblu, można wyrównać właśnie tą, jakby nie patrzeć, starą metodą rehabilitacji.

Metodę NDT Bobath najczęściej jednak stosuje się u dzieci z porażeniami, problemami z rozwojem, tak, aby były one w stanie osiągnąć pewną samodzielność, która umożliwi im swobodne życie i niezależność, o którą też całe ich życie walczą zatroskani rodzice. Rehabilitanci z tą techniką są w stanie znacznie poprawić ich możliwości i umiejętności, aby dzieci na późniejszym etapie rozwoju, nie czuły się gorsze, niesprawne. Wszelkie zaburzenia mięśni, układu nerwowego można łagodzić, dlatego rodzice dzieci z problemami i pewnymi niesprawnościami, mają deskę ratunku!

Kiedy będzie pomocna metoda NDT Bobath?

Choć fizjoterapeuci i lekarze uważają, że metoda NDT Bobath nie zawsze będzie pomocna przy porażeniach mózgowych u małych dzieci, bo są to zupełnie inne, trudne schorzenia, to jej stosowanie jest w stanie poprawić jakość życia. Wzmożone napięcia mięśni, nieprawidłowe odruchy, a także wyuczenie pewnych umiejętności w codziennym postępowaniu. Rehabilitacja może poprawić samodzielne funkcjonowanie dziecka, a tym samym pokazać rodzicowi, że robi wszystko co może i najlepiej jak może, by później jego pociecha nie była skazana na ośrodki, uzależniona od innych, a zdecydowaną większość czynności wykonała samodzielnie.

Na temat metody Bobath możesz przeczytać wchodząc na stronę Top School. Na stronie znajdziesz także terminarze najbliższych szkoleń lub kursów z tego zakresu,