Bez kategoriiZdrowie i uroda

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm uznawany za chorobę przez wielu znawców tematu wskazywany jest jako przypadłość genetyczna. Jest też wielu przeciwników tej teorii. Pewne jest jednak, że zjawisko alkoholizmu istnieje od dawna i w wielu miejscach w bardzo dużej skali. Najczęściej stanowi wielki problem dla tych, których są uzależnieni i nie mniejszy dla ich bliskich. Jako choroba wymaga leczenia, a w nim niezwykle istotne będą pierwsze kroki.

Świadomość i decyzja

Każde uzależnienie, alkoholowe również, wymaga od osoby, której dotyczy, uświadomienia sobie, że problem rzeczywiście istnieje. To bywa często znacznie większą przeszkodą w rozpoczęciu leczenia, niż sama terapia. Trudno bowiem przyznać się przed samym sobą do nałogu. Jeśli już takie samouświadomienie nastąpi, decyzja o leczeniu musi być nie tylko podjęta – powinna być powzięta niezależnie, charakteryzować się dużym przekonaniem do niej i gotowością do ciężkiej pracy.

>> Przeczytaj również: Jak wybrać ośrodek leczenia alkoholizmu?

Fizjologia

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu? Początki wymagać będą diagnozy specjalistów, szczególnie ich oceny tego, w jakiej fazie choroby znajduje się uzależniony. Ważną decyzją będzie, czy w przypadku takiej osoby konieczny jest pobyt w szpitalu w celu odtrucia. Chodzi o odstawienie alkoholu, przeprowadzane pod kontrolą medyczną. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczne jest przeprowadzenie tego procesu w sposób kontrolowany, ponieważ może wystąpić tzw. zespół abstynencyjny, wywołujący dolegliwości fizyczne i psychosomatyczne. Stąd konieczna jest kontrola lekarska w przypadku osób, którym zaleci się odtrucie. Bywa jednak i tak, że zaawansowany stopień alkoholizmu nie daje już czasu na stawianie diagnozy, wymaga jak najszybszej detoksykacji. Odtrucie przeprowadzane jest w szpitalu psychiatrycznym, trwa z reguły kilka dni. Nie jest oczywiście tożsame z wyleczeniem z choroby alkoholowej, nawet nie uznaje się go za jakikolwiek etap terapii. Jest jednak niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia dalszego leczenia, do którego przystąpić mogą tylko osoby nie będące pod bezpośrednim wpływem alkoholu. Od tego trzeba zacząć, by leczyć się z choroby alkoholowej.

>> Więcej na temat odtrucia alkoholowego przeczytacie > TUTAJ <

Gdzie leczyć alkoholizm?

Dalsza terapia

Uzależnionego, bezpośrednio po detoksykacji, czeka pobyt na oddziale leczenia alkoholizmu, który trwa zwykle od kilku tygodni do trzech miesięcy. Zależne jest to oczywiście od stanu chorego. Placówki takie funkcjonują z reguły jako oddziały zamknięte. Pacjent będzie tam obserwowany i będzie mógł liczyć na fachową pomoc przy ewentualnych nawrotach „zespołu abstynencyjnego”. Tam też zwykle zaczyna się praca psychologiczna uzależnionego nad swoją chorobą oraz kontakt z innymi uzależnionymi, walczącymi z nałogiem. W terapii pomocne są historie ich „picia”, które często działają niczym lustro. Oczywiście wciąż jeszcze będzie to początek bardzo długiej drogi do wyzwolenia się od nałogu.

>> Więcej o zespole abstynencyjnym można przeczytać > TUTAJ <

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Doświadczenie moich kolegów i koleżanek mówi, że chyba najlepiej zacząć i kontynuować pracę nad sobą w ośrodku. Zazwyczaj prywatny, chociaż niektórzy nie mogą sobie na to pozwolić, albo nie traktują problemu poważnie. Jeśli ktoś jest zdeterminowany, to na pewno nie tylko pójdzie na terapię, ale tak będzie nad sobą pracować, że do uzależnienia nie wróci. Choroba zostanie do końca życia, ale już bez alkoholu. Sporo osób wątpi w swoje siły, więc podsyłam dobrych fachowców od leczenia alkoholizmu (od współuzależnienia również) klinikę „Tu i Teraz”.

Możliwość komentowania została wyłączona.