Od betonu do żelbetu

Decydując się na budowę własnego domu całorocznego, czy chociażby małego domku letniskowego często stajemy przez wyborem odpowiedniego rodzaju betonu. Gdy decyzja ta już zostanie podjęta i zdecydujemy się na najbardziej zadowalający nas materiał, musimy przejść do kolejnej bardzo ważnej czynności, bez której zakupiony przez nas beton nie będzie w stanie spełnić swojego zadania. Mowa tu bowiem o zbrojeniu, bo chociaż sam beton jest niezwykle wytrzymały na ściskanie, (przez co zanim zaczęto zbroić beton wykonywano z niego głównie filary i słupy), jest jednocześnie materiałem bardzo kruchym, a jego odporność na rozciąganie jest niewielka.

Dlatego z pomocą przychodzi tu zbrojenie, polegające na wzmocnieniu betonu metalowymi prętami. W wyniku takich zabiegów otrzymujemy żelbet, jeden z najtrwalszych materiałów, jaki tylko możemy sobie wyobrazić. To fascynujące połączenie dwóch materiałów, które użyte oddzielnie posiadają sporo wad, jednak w przypadku ich połączenia wady jednego zastępowane są zaletami drugiego. Kruchy beton, nieodporny na rozciąganie, dzięki zatopieniu w nim stali, z powodzeniem wykorzystywany jest w budownictwie, a jego nowo nabyte właściwości zdają się nie mieć ograniczeń. Czy wyobrażamy sobie dzisiaj jakikolwiek budynek mieszkalny, bądź inną budowlę, która miałaby przetrwać wiele lat, a która nie jest wykonana z żelbetu?

Dodatkową zaletą połączenia prętów stalowych z betonem, jest zapewnienie ochrony samej stali, która jest materiałem szybko ulegającym korozji i niestety łatwopalnym. Jednak dzięki otulinie z betonu nie będzie ona tak szybko korodować, a przy okazji beton, jako materiał ognioodporny ochroni ją przed spaleniem.

Warto również zwrócić uwagę na to, że materiały, jakimi zbroimy beton mogą być różnej klasy i gatunku, przez co cena samego zbrojenia będzie zróżnicowana, a otrzymany materiał końcowy może być lepszej lub gorszej jakości.

Gdy już wybraliśmy wszystkie odpowiednie materiały i będziemy przystępować do zbrojenia betonu, warto powierzyć tę funkcję doświadczonej ekipie, która wykonywała zbrojenia wielokrotnie, tylko bowiem w ten sposób zapewnimy sobie uzyskanie najlepszej jakości żelbetu, z którego wykonany będzie nasz dom.

Cembet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twelve + eighteen =