Przemysł i technologie

Metody druku cyfrowego

Metody druku cyfrowego

Klasyczna forma druku nie jest wykorzystywana w drukowaniu cyfrowym. Dane cyfrowe z komputera przenosi się z reguły bezpośrednio na podłoże zadrukowywane.

Zalety druku cyfrowego

Istnieją różne metody druku cyfrowego, które różnią się od siebie specyfiką technologicznego procesu. Jedną z najpopularniejszych jest drukowanie elektrofotograficzne, które wykorzystuje laser. Dlatego też ta forma jest określana mianem drukowania cyfrowego. Diody lub promienie lasera naświetlają naładowaną warstwę fotoprzewodzącą. Następnym krokiem jest wywoływanie, a później przenoszenie na podłoże tonera. Ostatnim etapem jest oczywiście utrwalanie odbitki. Siły przyciągania elektrostatycznego umożliwiają bezpieczne przeniesienie farby na powierzchnię. Toner wiąże się szybko z podłożem pod wpływem wysokiej temperatury. Do tego typu drukowania wykorzystuje się maszyny nakładowo-produkcyjne o dużej wydajności, urządzenia wielofunkcyjne lub drukarki biurowe. Druk cyfrowy często wykorzystuje także metodę drukowania natryskowego.

Techniki wykorzystywane w druku wielkoformatowym

W urządzeniach, które wykorzystują tę technikę, zostały zamontowane specjalne głowice natryskowe z dyszami. Krople farby są z nich wyrzucane przy pomocy ciśnieniowej pompy. Cały proces jest sterowany przez komputer, dzięki impulsom elektrycznym. Możliwe są dwa sposoby drukowania natryskowego. Pierwszy to ciągły strumień kropel, natomiast drugi wykorzystuje krople pojedyncze. Rodzaje druku cyfrowego różnią się przede wszystkim zastosowanymi barwnikami oraz zasadą działania. Taka technika jest wykorzystywana najczęściej w przypadku druków wielkoformatowych. Do metody elektrograficznej bardzo podobna jest jonografia. Zasada działania opiera się na strumieniu jonów, który jest przez maszyny wykorzystywany do zmiany elektrostatycznego ładunku. Magnetografia z kolei umożliwia stworzenie obrazu przy wykorzystaniu bardzo gęstej siatki obwodów elektrycznych, które są umieszczone na cylindrze w celu wytworzenia pola magnetycznego. W miejscach, gdzie pole zadziała, proszek ferromagnetyczny odbija obraz.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + dziewiętnaście =