Lina wspinaczkowa – na co zwrócić uwagę?

Wspinaczka nie jest najdroższym sportem świata, ale jej główny element – lina, musi być dobrej jakości. Dlaczego? Ze względu na koszty, a będą one większe jeśli lina będzie się szybko mechacić i zużywać aż będzie trzeba kupić kolejna. I to szybko i często.

Sportowiec, czy amator?

Lina wspinaczkowa dla osoby korzystającej z niej raz w roku, na wakacjach może spokojnie należeć do tych ekonomicznych, oferowanych nawet przez znanych producentów w dosyć niskich cenach. Nie zdąży się bowiem zniszczyć po kilku, nawet intensywnych wspinaczkach.

Liny wspinaczkowe dla profesjonalistów powinny jednak posiadać szereg cech i właściwości stanowiących charakterystykę ich wysokiej jakości.

Cechy dobrej liny do wspinaczek

Lina dla profesjonalnego alpinisty powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału, dzięki czemu jej cięcie nie będzie potrzebne co tydzień. Mechacenie się końcówek i przecieranie na całej długości to cechy linek o niskiej jakości, a posiadanie takiej jest wyjątkowo złym pomysłem. Każdą linę trzeba ciąć według zużycia, ale warto zainwestować w taką, którą ciąć można zdecydowanie rzadziej.

Średnica kupowanej liny to druga bardzo ważna kwestia. Czym cieńsza lina, tym asekuracja jest lepsza, czym grubsza zatem, tym bardziej kłopotliwa. Każda lina puchnie, tak więc zakup grubej, powyżej 10 mm to błąd. Najbardziej funkcjonalną grubością będzie lina o średnicy 9,2 do 9,6 mm. Teoretycznie cieńsze liny zużywają się szybciej – to logiczne, ale nie do końca prawdziwe stwierdzenie. Linka dobrej jakości, nawet jeśli cienka, wytrzyma zdecydowanie dłużej niż jej tańsza, gorsza jakościowo gruba wersja.

Gdzie kupić linę?

Jeżeli podejście do tematu jest poważne i odpowiedzialne to najrozsądniejszym wyjściem będzie udanie się do profesjonalnego sklepu alpinistycznego RatWork, który swoim doświadczeniem i radą wspomoże każdego początkującego i profesjonalnego alpinistę, który zamierza nabyć dobrą, trwałą linę wspinaczkową ułatwiającą pionowe wycieczki na skałach naturalnych, czy też tych sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − ten =