Latarka czołowa niezastąpiony element wyposażenia podczas nocnych prac

Podczas nocnych wojaży, należy zadbać o odpowiedni sprzęt. Niezależnie od tego, czy będziemy pracować czy hobbystycznie odkrywać zakamarki przyrody, musimy pamiętać o odpowiednim ekwipunku i dzisiaj go dokładnie przeanalizujemy. Czego nie wolno zapominać przy wychodzeniu z domu po zmroku – czy to na rower, do pracy czy nawet na grzyby do lasu (bo przecież przed wschodem słońca można ich nazbierać najwięcej!).

Zastanawialiście się kiedyś, o czym nie wolno zapominać, gdy wychodzi się na noc z domu – najczęściej by wykonać jakąś pracę, albo oddać się ulubionemu hobby? Najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo – więc czego nie wolno zapominać?

Niezbędne elementy przy nocnych eskapadach!

Jak już wspominaliśmy – bezpieczeństwo jest najważniejsze. I choć nie mamy tutaj na myśli bezpieczeństwa przed złodziejami czy bandytami, to i tak chodzi o ochronę naszego życia i ułatwienie nam wielu spraw, które chcemy wykonywać o zmroku. Czy to sporty, praca – trzeba zachować widoczność dla innych. Poruszając się po wielu drogach, oznakowanie jest ważne – kamizelki, elementy odblaskowe i inne. To pomoże innym uczestnikom w danym obszarze zauważenie nas. Ale to jednak nie wszystko! Często taka kamizelka, czy elementy, które odbijają światło są pomocne tylko dla innych, a co z nami? Jak my możemy zapewnić sobie widoczność?

Pomysłem i świetną realizacją tego zadania jest.. zakup latarki czołowej! Jest to bardzo wygodny ale i pomocna, gdy na zewnątrz nie ma praktycznie żadnego światła. Taka latarka jest niezwykle wygodna, bo zwykle jest ulokowana na opasce uciskowej, która stabilnie będzie się trzymać na głowie i nie spadnie pod wpływem wibracji czy podmuchu wiatru. Co do światła – wszystko tak naprawdę zależy od żarówek i tego z jaką jasnością one świecą. Niekiedy takie latarki czołowe są w stanie wydzielać białe (bądź czerwone) światło na długość nawet 30 metrów. To pozwoli na swobodny i bezpieczny spacer, wykonywanie określonych prac czy jazdę na rowerze, w którym oświetlenie nie jest zbyt imponujące.

A jak to wygląda z korzystaniem? Niektóre latarki czołowe gwarantują długą żywotność, ze względu na lampki ledowe. Są zasilane na akumulatory, zwykłe baterie, a nawet światło słoneczne. Wystarczy też dobrze poszukać, a znajdziemy takie, których już sama opaska jest odblaskowa lub też w jakiś sposób świeci i podnosi bezpieczeństwo przy poruszaniu się po drogach. Polecanym producentem latarek czołowych jest firma Petzl a jej produkty dostępne są w sklepie alpinistycznym i wspinaczkowym RatWork