Zdrowie i uroda

Kiedy zgłosić się do ośrodka terapii uzależnień alkoholowych?

Kiedy zgłosić się do ośrodka terapii uzależnień alkoholowych?

Alkoholizm to podstępna choroba, która trawi nasze społeczeństwo. Osoby chorujące na alkoholizm bardzo często ukrywają to przez wiele lat, okłamują siebie samych i swoich bliskich, ponieważ konfrontacja z prawdą jest po prostu trudna. Ośrodek uzależnień alkoholowych to miejsce, w którym każdy znajdzie profesjonalną pomoc i wsparcie. Pozwoli to wrócić do równowagi psychicznej i wyjść z nałogu.

Objawy alkoholizmu

Gdyby każdy potrafił spojrzeć na siebie krytycznym okiem i włączyć racjonalne myślenie, uzależnienia nie występowałyby tak często. Niestety jest inaczej, a uzależnienie podstępnie wkrada się w życie człowieka, tak naprawdę dzień po dniu. Jakie są niepokojące symptomy, których zwyczajnie nie można już bagatelizować? Utrata kontroli polega na codziennym piciu, a także częstym popadaniu w ciągi alkoholowe. Osoby chore często rozpoczynają nowy dzień od kolejnej dawki alkoholu, by „wyleczyć” wczorajszego kaca. Postępujące uzależnienie prowadzi do utraty relacji rodzinnych, rozpadu więzi małżeńskiej, konfliktów z bliskimi, a także trudności zawodowych – wszystkie te sygnały powinny zaalarmować o problemie i skłonić człowieka do udania się po specjalistyczną pomoc.

Kiedy zgłosić się na terapię uzależnień?

Terapia uzależnień potrafi pomóc bardzo wielu osobom. Dla niektórych to ostatnia deska ratunku. Można odbywać ją w ośrodkach stacjonarnych lub zamkniętych. Zwykle ośrodki zamknięte będą dobrym wyborem dla osób, które piją w ciągach alkoholowych, co oznacza konieczność przejścia detoksykacji. Odtrucie to bardzo trudny moment dla organizmu człowieka, dlatego najlepiej spędzić ten czas pod opieką kadry medycznej. Nawet po zakończeniu terapii w ośrodku zamkniętym, dobrym wyborem będzie uzupełniająca terapia stacjonarna. Może być ona realizowana w postaci terapii grupowej oraz indywidualnej. Leczenie alkoholizmu często trwa bardzo długo. Człowiek korzystający z psychoterapii musi nauczyć się nowych sposobów regulowania emocji, wzmocnić asertywność, umiejętność odmawiania. Musi także umieć identyfikować sygnały głodu alkoholowego, które mogą pojawić się niespodziewanie w każdym momencie życia i sobie z nimi radzić. Choroba alkoholowa towarzyszy człowiekowi przez całe życie, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów, by móc sobie z nią skutecznie radzić.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + sześć =