Kiedy zgłosić się do ośrodka terapii uzależnień alkoholowych?

Alkoholizm to podstępna choroba, która trawi nasze społeczeństwo. Osoby chorujące na alkoholizm bardzo często ukrywają to przez wiele lat, okłamują siebie samych i swoich bliskich, ponieważ konfrontacja z prawdą jest po prostu trudna. Ośrodek uzależnień alkoholowych to miejsce, w którym każdy znajdzie profesjonalną pomoc i wsparcie. Pozwoli to wrócić do równowagi psychicznej i wyjść z nałogu.

Objawy alkoholizmu

Gdyby każdy potrafił spojrzeć na siebie krytycznym okiem i włączyć racjonalne myślenie, uzależnienia nie występowałyby tak często. Niestety jest inaczej, a uzależnienie podstępnie wkrada się w życie człowieka, tak naprawdę dzień po dniu. Jakie są niepokojące symptomy, których zwyczajnie nie można już bagatelizować? Utrata kontroli polega na codziennym piciu, a także częstym popadaniu w ciągi alkoholowe. Osoby chore często rozpoczynają nowy dzień od kolejnej dawki alkoholu, by „wyleczyć” wczorajszego kaca. Postępujące uzależnienie prowadzi do utraty relacji rodzinnych, rozpadu więzi małżeńskiej, konfliktów z bliskimi, a także trudności zawodowych – wszystkie te sygnały powinny zaalarmować o problemie i skłonić człowieka do udania się po specjalistyczną pomoc.

Kiedy zgłosić się na terapię uzależnień?

Terapia uzależnień potrafi pomóc bardzo wielu osobom. Dla niektórych to ostatnia deska ratunku. Można odbywać ją w ośrodkach stacjonarnych lub zamkniętych. Zwykle ośrodki zamknięte będą dobrym wyborem dla osób, które piją w ciągach alkoholowych, co oznacza konieczność przejścia detoksykacji. Odtrucie to bardzo trudny moment dla organizmu człowieka, dlatego najlepiej spędzić ten czas pod opieką kadry medycznej. Nawet po zakończeniu terapii w ośrodku zamkniętym, dobrym wyborem będzie uzupełniająca terapia stacjonarna. Może być ona realizowana w postaci terapii grupowej oraz indywidualnej. Leczenie alkoholizmu często trwa bardzo długo. Człowiek korzystający z psychoterapii musi nauczyć się nowych sposobów regulowania emocji, wzmocnić asertywność, umiejętność odmawiania. Musi także umieć identyfikować sygnały głodu alkoholowego, które mogą pojawić się niespodziewanie w każdym momencie życia i sobie z nimi radzić. Choroba alkoholowa towarzyszy człowiekowi przez całe życie, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów, by móc sobie z nią skutecznie radzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + twelve =