Bez kategoriiZdrowie i uroda

Jak wybrać dobry ośrodek leczenia alkoholizmu?

Jak wybrać dobry ośrodek leczenia alkoholizmu?

W zasadzie uzależnienie od alkoholu istnieje od zawsze, od kiedy dostępny jest dla ludzi alkohol. Niegdyś jednak uznawane było za coś naturalnego, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, u których nadmierne picie było tłumaczone np. stresem związanym z dużą ilością pracy i koniecznością utrzymania rodziny. Dziś jest jednak inaczej, a alkoholizm jest leczony jako choroba chroniczna.

Jeśli jednak chory decyduje się samodzielnie na terapie, to ma większe szanse powodzenia aniżeli ten, który do terapii jest zmuszony np. wyrokiem sądowym. Istotne jest jednak to, aby wybrać odpowiedni ośrodek leczenia alkoholizmu, który pozwoli poradzić sobie z problemem w tempie dostosowanym do potrzeb danego pacjenta oraz wesprze go na różnych etapach terapii.

Klinika leczenia alkoholizmu
Domowa atmosfera sprzyja leczeniu

Jaka terapia?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj terapii wybrany jest dla danego pacjenta. Jeśli konkretna osoba chce się leczyć stacjonarnie, na oddziale zamkniętym, to niezbędne jest posiadanie takiego oddziału przez dany ośrodek. W przypadku zajęć dochodzących wystarczy odpowiednia praktyka – tutaj jednak również warto opierać się na opiniach. Jeśli leczenie zostało zasądzone albo chcemy wybrać ośrodek dla kogoś, kto jeszcze niedawno upijał się do nieprzytomności, pozostaje nam wybrać ośrodek leczenia alkoholizmu posiadający oddział detoksykacyjny – wizyta na nim będzie bowiem pierwszym krokiem podczas ewentualnej terapii.

Terapie alkoholowe w Tu i Teraz
Terapie alkoholowe w Tu i Teraz

Sprawdź, czy działa legalnie

Istotnym elementem jest również sprawdzenie, czy dany ośrodek – który ma np. ciekawą dla nas ofertę, korzystne ceny albo leży w niedalekiej okolicy – działa legalnie. Przede wszystkim ośrodek musi należeć do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, bowiem w ten sposób gwarantujemy, że jest to ośrodek działający legalnie. Może to być ważne pod względem formalnym do różnych zaświadczeń, ale również stanowić podstawę do uzyskania zwolnienia chorobowego w pracy. Dodatkowo w takim ośrodku muszą pracować osoby posiadające odpowiednie wykształcenie oraz uprawnienia. Co ważne, jest to ośrodek stale doskonalący się oraz dążący do rozwoju poprzez kolejne szkolenia oraz zdobywanie certyfikatów. Będziemy mieć przy tym pewność, że ośrodek jest również regularnie kontrolowany i podlega jakiejś jednostce, która może go nadzorować – a to wyklucza ewentualne zaniedbania zamiatane pod dywan.

Wybierając ośrodek leczenia alkoholizmu dobrze jest kierować się opiniami i legalnością jego działania. Warto dokonać wyboru wcześniej, aby zapoznać się z procedurami i zachęcić chorego w przypływie motywacji do kontaktu z jednostką.

Zdjęcia z wpisu pochodzą ze strony Kliniki leczenia alkoholizmu Tu i Teraz w Krakowie

Udostępnij