Budownictwo i aranżacja

Jak przygotować podłoże przed ułożeniem kostki brukowej?

Jak przygotować podłoże przed ułożeniem kostki brukowej?

Odpowiednio dobrane podłoże pod kostkę brukową powinno zdecydować o trwałości chodnika bądź podjazdu. Wszelkie prace przy podłożu pod kostkę brukową trzeba wykonać przy zachowaniu odpowiedniej dbałości. Warto nadmienić, że przygotowanie gruntu pod kostkę brukową ma w założeniu ułożyć parę warstw z konkretnie wybranych materiałów. Prace tego typu często wymagają też zagęszczenia gruntu. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób odpowiednio przygotować podłoże pod kostkę brukową, żeby skutecznie zapobiegać powstawania kolein bądź zapadania się wszelkich fragmentów nawierzchni.

Podsypka pod kostkę – wstępne prace

Na początku prac związanych z podsypką pod kostkę, trzeba określić rodzaj gruntu, a także stan wód gruntowych. Ten etap jest bardzo ważny, bowiem nawierzchnia potrzebuje odpowiedniego systemu odwodnienia. Ponadto potrzebuje też właściwego nachylenia, żeby nie gromadziła się w niej woda z opadów deszczowych. W czasie układania podbudowy pod kostkę brukową należy pamiętać o poprawnie dopasowanej grubości warstwy podbudowany do planowanego obciążenia nawierzchni. Jest to bardzo istotna kwestia, bowiem w przypadku ścieżek wystarczy przeważnie podbudowa, która ma grubość od 10 do 20 centymetrów. Wyjątkiem są podjazdy, bowiem w takim przypadku grubość musi wynieść od 25 do 40 centymetrów grubości. Trzeba też pamiętać o tym, żeby zastosować materiały, które zagwarantują przepuszczalność dla wody, która odprowadzana jest grawitacyjnie od gruntu. Najlepszym wyborem jest żwir, grys, tłuczeń, a także żużel. Niekiedy stosuje się też mieszaninę piasku ze żwirem. Trzeba też pamiętać o tym, żeby układać podbudowę równomiernie i warstwami – najlepiej po około 10 centymetrów. Dodatkowo każda z nich potrzebuje zagęszczenia mechanicznego.

Najlepsze podsypki pod kostkę

Jeśli mowa o tym, co powinno znaleźć się w podłożu pod kostkę brukową, trzeba przede wszystkim powiedzieć o żwirze oraz tłuczeniu z recyklingu betonu. Są to bardzo skuteczne podsypki pod kostkę. Często stosowany jest też grys. Mowa tutaj o tworzywie łamanym powstającym w wyniku rozkurzenia skały. Grys można zakupić w paru różnych rozmiarach.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × cztery =