Jak przygotować autokar na wycieczkę szkolną?

Autokar jest najczęściej wybieranym środkiem transportu, jeśli chodzi o wyjazdy na wycieczki szkolne. Odpowiednie przygotowanie autokaru jest bardzo ważne, w końcu chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie najmłodszych!

Odpowiedni stan techniczny

Bardzo ważny jest odpowiedni stan techniczny pojazdu, którym dzieci udawać się będą na wycieczkę szkolną. Nawet jeśli przeszedł on przegląd kilka miesięcy temu, to należy go dodatkowo pod kątem technicznym sprawdzić. Ważne są przede wszystkim hamulce oraz sprawność innych systemów. Przed wycieczką, nawet jeśli trasa nie jest zbyt długa, należy skontrolować poziom paliwa, oleju silnikowego, płynu chłodniczego, a także płynu do spryskiwaczy. Dopiero po takiej kontroli można mieć pewność, że autokar jest w dobrym stanie.

Nie zapominajmy także o oponach, szczególnie jeśli jedzie się w trudnym terenie, muszą one być w idealnym stanie. Przed wyjazdem należy sprawdzić stan ogumienia każdej z nich – szczególnie grubość bieżnika i wiek opony. Drugą ważną kwestią jest odpowiednio dobrany poziom ciśnienia w każdej z opon. Powinien być on dobrany na podstawie wskazówek producenta i skontrolowany przez odpowiednie służby. Koniecznie należy również sprawdzić stan zapasowej opony, a także zakupić zapasowe żarówki na wypadek przepalenia którejś z nich w trasie.

O czym jeszcze pamiętać?

Przed wycieczką szkolną autokarem należy zadbać także o dokładne wyczyszczenie pojazdu, a w miarę potrzeby należy także wyczyścić dokładnie tapicerkę. Warto pamiętać o tym, że podróżowanie w brudnym wnętrzu nie należy do przyjemnych, a dodatkowo wiele dzieci ma alergie na roztocza, co sprawia, że podróż w brudnym autokarze będzie dla nich ukręką.

Autokary, które wyposażone są w klimatyzację, często mają ją w nienajlepszym stanie.

Warto przed dłuższymi podróżami, szczególnie tymi odbywającymi się w okresie letnim, zadbać o odpowiednie jej serwisowanie. Klimatyzacja powinna zostać przede wszystkim odgrzybiona. Wtedy podróż w klimatyzowanym autokarze będzie o wiele bardziej przyjemna.

ComfortClass