Budownictwo i aranżacjaPozostałe

Historia masek afrykańskich

Historia masek afrykańskich

Aranżacja wnętrz w stylu afrykańskim cieszy się bardzo dużą popularnością. Jednym z ciekawszych elementów dekoracyjnych są maski afrykańskie wykonane z drewna. Czy warto decydować się na zakup takich ozdób? Jaka jest historia masek afrykańskich?

Czy to tylko ozdoba?

Maska afrykańska dużo mówi o lokalnej kulturze. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że maski były wykorzystywane podczas różnego rodzaju rytuałów i ceremonii. Pierwsze maski były wykonywane już w erze paleolitu, miały reprezentować duchy przodków, zwierząt oraz mitologicznych bohaterów. Osoba, która wykonywała maski była ceniona i cieszyła się wysoką rangą w wiosce. Pierwotnym przeznaczeniem masek było po prostu ich noszenie, nie traktowano ich jak ozdoby. Dziś większość z nas traktuje je jako ciekawą ozdobę, nie mniej jednak warto znać ich znaczenie, zanim powiesi się je na ścianę.

Symbolika masek afrykańskich

Najczęstszym motywem przedstawianych na maskach jest zwierze, nosząc ją ludzie pragnęli skontaktować się ze zwierzętami, aby prosić je, by trzymały się z dala od wioski. Bardzo często można spotkać maski z wizerunkiem hien, antylop, krokodyli, bawołów. Maski posiadające rogi antylopy, kły guźca czy zęby krokodyla symbolizują moc. Maska mająca wpółotwarte oczy to spokój i cierpliwość. Małe usta i oczy to symbol pokory, natomiast maski z wypukłym szerokim czołem oznaczają mądrość. Natomiast maska posiadającą duży podbródek, to oznacza mocy i siły.

Bardzo często można spotkać maski przedstawiające kobiece twarze, one były noszone przez mężczyzn.

Maski afrykańskie w aranżacjach wnętrz

Maski afrykańskie najczęściej pojawiają się w aranżacjach wnętrz, które nawiązują stylem do Czarnego Lądu. To bardzo dobra ozdoba ścian, chociaż warto wiedzieć, jaką symbolikę niesie ze sobą taka dekoracja. Choć obecnie króluje minimalizm i wiele osób upodobała sobie taki styl, to nie trzeba ślepo podążać za trendami, warto wybrać taki wystrój, który nam się podoba i będziemy czuć się w nim dobrze. Ważne jest to, żeby w mieszkaniu było przytulnie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − dziesięć =