Ekologiczne artykuły kosmetyczne

Zielona rewolucja w branży przemysłu kosmetycznego rozpętała prawdziwą burzę. Ekologiczne produkty kosmetyczne stają się coraz bardziej popularne jako artykuły wolne od syntetycznych związków chemicznych, a tym samym bezpieczne dla zdrowia i planety. Dermatolodzy coraz częściej ostrzegają przed używaniem tradycyjnych kosmetyków, które posiadają w swym składzie środki chemiczne, z których duża część to pochodne ropy naftowej.

Przykładem mogą być chociażby różnego rodzaju płyny, szampony, których substancje zapachowe są uzyskiwane z niektórych węglowodorów aromatycznych pochodzących z ropy naftowej. Takie chemikalia mogą powodować długo utrzymujące się niekorzystne oddziaływanie na skórę człowieka, które z kolei mogą prowadzić do podrażnienia skóry, wysypki i reakcji alergicznych.

Kosmetyki naturalne i organiczne

Dlatego, jeśli masz wrażliwą skórę lub szukasz alternatywy – kosmetyki naturalne są dla Ciebie stworzone. Kosmetyki organiczne są wytwarzane wyłącznie przy użyciu naturalnych składników, które są uprawiane bez użycia nawozów sztucznych, pestycydów, insektycydów i herbicydów. Kosmetyki naturalne zawierają wszelkiego rodzaju naturalne składniki występujące w przyrodzie, takie jak: owoce, wyciągi roślinne, nasiona, minerały, naturalne oleje i woski. Na przykład, kolorowe minerały są wykorzystywane w celu uzyskania odpowiedniego odcienia pomadki do ust i różu. Natomiast masło shea, miód i awokado są wykorzystywane do wytwarzania płynów, zaś mydła wytwarzane są np. z olejów roślinnych takich jak palmowy i kokosowy.

Świadomość zagrożeń związanych z korzystania z konwencjonalnych kosmetyków chemicznych stale rośnie. Rosnąca tendencja rozwoju branży kosmetyki naturalnej jest jak najbardziej realna. Sprzedaż kosmetyków ekologicznych wzrasta niemal z każdym dniem. Największą popularnością cieszą się one w krajach rozwiniętych. Nadal bezkonkurencyjny w tym temacie jest rynek niemiecki.

Przy zakupie organicznych kosmetyków oznaczonych „organiczny” lub „naturalny”, powinniśmy być bardzo czujni w wyborze produktów, które nie zawiera żadnego ze składników toksycznych. Ważna jest informacja czy dany produkt posiada certyfikat potwierdzający jego jakość. Niestety nie każdy produkt promowany jako ekologiczny rzeczywiście taki jest…

Zobacz także