Ekologiczne artykuły kosmetyczne

Zielona rewolucja w branży przemysłu kosmetycznego rozpętała prawdziwą burzę. Ekologiczne produkty kosmetyczne stają się coraz bardziej popularne jako artykuły wolne od syntetycznych związków chemicznych, a tym samym bezpieczne dla zdrowia i planety. Dermatolodzy coraz częściej ostrzegają przed używaniem tradycyjnych kosmetyków, które posiadają w swym składzie środki chemiczne, z których duża część to pochodne ropy naftowej.

Przykładem mogą być chociażby różnego rodzaju płyny, szampony, których substancje zapachowe są uzyskiwane z niektórych węglowodorów aromatycznych pochodzących z ropy naftowej. Takie chemikalia mogą powodować długo utrzymujące się niekorzystne oddziaływanie na skórę człowieka, które z kolei mogą prowadzić do podrażnienia skóry, wysypki i reakcji alergicznych.

Kosmetyki naturalne i organiczne

Dlatego, jeśli masz wrażliwą skórę lub szukasz alternatywy – kosmetyki naturalne są dla Ciebie stworzone. Kosmetyki organiczne są wytwarzane wyłącznie przy użyciu naturalnych składników, które są uprawiane bez użycia nawozów sztucznych, pestycydów, insektycydów i herbicydów. Kosmetyki naturalne zawierają wszelkiego rodzaju naturalne składniki występujące w przyrodzie, takie jak: owoce, wyciągi roślinne, nasiona, minerały, naturalne oleje i woski. Na przykład, kolorowe minerały są wykorzystywane w celu uzyskania odpowiedniego odcienia pomadki do ust i różu. Natomiast masło shea, miód i awokado są wykorzystywane do wytwarzania płynów, zaś mydła wytwarzane są np. z olejów roślinnych takich jak palmowy i kokosowy.

Świadomość zagrożeń związanych z korzystania z konwencjonalnych kosmetyków chemicznych stale rośnie. Rosnąca tendencja rozwoju branży kosmetyki naturalnej jest jak najbardziej realna. Sprzedaż kosmetyków ekologicznych wzrasta niemal z każdym dniem. Największą popularnością cieszą się one w krajach rozwiniętych. Nadal bezkonkurencyjny w tym temacie jest rynek niemiecki.

Przy zakupie organicznych kosmetyków oznaczonych „organiczny” lub „naturalny”, powinniśmy być bardzo czujni w wyborze produktów, które nie zawiera żadnego ze składników toksycznych. Ważna jest informacja czy dany produkt posiada certyfikat potwierdzający jego jakość. Niestety nie każdy produkt promowany jako ekologiczny rzeczywiście taki jest…