Druk offsetowy czy druk cyfrowy – co sprawdza się lepiej?

Wiele osób zastanawia się jaki druk jest najlepszy. Wybór ten z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Mamy do wyboru druk offsetowy oraz druk cyfrowy. Który jest lepszy?

Druk cyfrowy

Cyfrowy druk bardzo często nazywany jest wielkoformatowym drukiem laserowym. Ten druk to z całą pewnością wysoki poziom drukowania – co przyzna wiele osób. Cechuje go przede wszystkim krótki czas drukowania oraz modyfikacja obrazu. Stale rosnące możliwości takiego druku sprawiają, że ma się naprawdę wiele opcji. Największa różnica między drukowaniem cyfrowym, a tradycyjnymi metodami, takimi jak litografia, fleksografia, grawiura lub typografia polega na tym, że nie ma potrzeby wymiany płyt drukarskich w druku cyfrowym, podczas gdy w drukowaniu analogowym płyty są wielokrotnie wymieniane.

Druk offsetowy

Druk offsetowy jest powszechnie stosowaną techniką drukowania, w której drukowany obraz jest przenoszony z płyty na powierzchnię drukowania. Bardzo często taki druk stosuje się przy produkcji gazet, czasopism i artykułów papierniczych. W porównaniu z innymi metodami drukowania, druk offsetowy najlepiej nadaje się do ekonomicznego wytwarzania dużych ilości, wysokiej jakości wydruków w sposób, który wymaga niewielkiej konserwacji. Płyty używane w druku offsetowym są cienkie, elastyczne i zazwyczaj większe niż rozmiar papieru do zadrukowania.

Który druk jest lepszy?

Jeżeli chodzi o jakość drukowania to z całą pewnością warto wybrać druk offsetowy. Wytwarza on ostre i czyste obrazy – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Druk offsetowy jest najtańszą metodą wytwarzania wysokiej jakości wydruków w komercyjnych ilościach druku. Taki druk ma również wady – czas takiego drukowania jest znacznie dłuższy. Druk cyfrowy z całą pewnością będzie drukował dużo szybciej. Oprócz tego będzie on również tańszy. Każda technologia druku ma swoje własne znaki identyfikacyjne – z pewnością jest to wybór indywidualny.

Zarówno druk offsetowy, jak i druk cyfrowy ma wiele zalet, ale również wad. Wszystko zależy od tego – co chcemy wydrukować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =