Robiąc zakupy w sklepie z asortymentem budowlanym pewnie niejednokrotnie natknąłeś się na specyficzne drabiny linowe. Zastanawiasz się od czego służą i co warto wiedzieć na ich temat? Jeśli tak – przeczytaj nasz artykuł a znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!
Istnieje wiele prac, które można wykonać tylko z pomocą drabin linowych. Mowa tutaj przede wszystkim o pracach wysokościowych. Z tego typu sprzętu korzystają najczęściej:
- kominiarze, którzy nie mają dostępu do komina z włazu dachowego
- dekarze, którzy zajmują się kładzeniem lub renowacją dachów
- monterzy, zajmujący się na przykład instalacją okien połaciowych lub anten satelitarnych
- pracownicy utrzymania czystości pracujący na wysokościach
- pracownicy budowlani zajmujący się na przykład czyszczeniem dachów.
Wykonując pracę na drabinach linowych trzeba pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:
- drabiny nie mogą być efektem samodzielnej produkcji, powinny posiadać atesty warunkujące bezpieczeństwo ich użytkowania w pracy
- drabina linowa musi mieć odpowiednie wymiary, które zminimalizują ryzyko upadku z wysokości
- drabiny linowe, które budowane są z kilku elementów muszą być łączone w taki sposób, by łączenia były stabilne.
Ile powinna kosztować dobrej jakości drabina?
Jeśli zadajesz sobie to pytanie to z pewnością planujesz zakup takiej drabiny. Niestety, musimy Cię zmartwić. Odpowiedź na to pytanie jest tak naprawdę niemożliwa. Rozbieżności w cenach są ogromne i nie zawsze wynikają z jakości wykonania produktu. Producenci dwoją się i troją, aby minimalizować koszty produkcji. Szukają alternatywnych do klasycznych rozwiązań, co przekłada się na niższe ceny finalnej oferty sprzedaży. Mimo wszystko jednak większość z produktów dostępnych na rynku jest atestowana.
Nie szukaj zbędnych oszczędności
Niezależnie od tego czy wykonujesz prace wysokościowe związane z branżą budowlaną, sprzątającą, kominiarską czy dekarską powinieneś pamiętać o tym, że wykorzystywanie drabin linowych warunkuje Twoje bezpieczeństwo. Nie powinieneś nigdy stosować drabin uszkodzonych, które mają na przykład wyłamane szczeble bądź pęknięte podłużnice. Ponadto przepisy zabraniają lokowanie drabin przed zamkniętymi drzwiami – jeżeli nie są zamknięte na klucz. Nie można również mocować drabin linowych do podłóż chwiejnych lub wywrotnych.
Drabiny linowe powinny znaleźć się w wyposażeniu każdej firmy, która wykonuje prace na wysokościach. Inwestycja w taki sprzęt nie jest jednorazowa, dlatego warto lokować pieniądze w produkty dobrej, sprawdzonej i potwierdzonej jakości (np. drabina liniowa dostępna w sklepie RATwork).