Zdrowie i uroda

Dlaczego warto ćwiczyć dno miednicy w ciąży?

Dlaczego warto ćwiczyć dno miednicy w ciąży?

Mięśnie dna miednicy powinno się ćwiczyć przed ciążą, jak i w trakcie jej trwania, ponieważ ciąża to dla kobiecego ciała bardzo trudny i wymagający czas. Dlatego warto je wzmacniać odpowiednimi ćwiczeniami.

Ćwiczenia dna miednicy w ciąży – czy warto?

Ćwiczenia dna miednicy są zalecane dla kobiet w ciąży, ponieważ dzięki nim, mogą one zbudować świadomość własnego ciała i mięśni okolic krocza. Warto być odpowiednio zmotywowanym, aby chodzić do szkółek rodzenia, ponieważ właściwe treningi prowadzone z pomocą wyszkolonych kadr przygotują ciało kobiet do porodu. Dodatkowo będą uczyć jak aktywnie uczestniczyć podczas porodu, jak przyspieszyć jego przebieg czy zmniejszyć ryzyko pojawienia się ewentualnych komplikacji. Ćwiczenie mięśni Kegla może okazać się bardzo pomocne, ponieważ kiedy te mięśnie są odpowiednio wyćwiczone i mocne, mogą utrzymywać właściwe napięcie i podtrzymywać narządy we właściwym miejscu. Kiedy natomiast mięśnie nie są za mocne, rozluźnione czy zwiotczałe – wtedy nie są w stanie utrzymać innych narządów i pojawiają się kłopoty. Ciąża i poród to sytuacja, gdy mięśnie okolic pochwy oraz krocza narażone są na rozciągnięcie. Dlatego warto w każdym czasie rozwijać mięśnie Kegla, a szczególnie w ciąży.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia dna miednicy w ciąży?

Dobroczynne skutki aktywności mięśni Kegla odkrył już dawno temu amerykański ginekolog doktor Arnold Kegel. Zajął się opracowaniem specjalnych ćwiczeń mięśni dna miednicy, które odtąd nazywane są jego nazwiskiem. Powinny je wykonywać także młodsze kobiety, ponieważ jest to inwestycja w swoje zdrowie na kolejne lata. Odpowiednio wyćwiczone mięśnie dna miednicy będą dawać wiele korzyści, które zdecydowanie podniosą komfort życia. Jeżeli w przeszłości kobieta nie miała okazji wykonywać treningu mięśni Kegla, warto zapytać o nie swojego lekarza lub fizjoterapeutę. Szczególnie w czasie ciąży, a także po porodzie te ćwiczenia są bardzo wskazane, bowiem rosnąca macica stale wywiera nacisk na mięśnie Kegla, co powoduje ich rozciąganie, a także osłabianie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 11 =