Czym się kierować przy zakupie kasku?

Wspinaczka jest wspaniałym sportem, ale również niebezpiecznym, jeśli podchodzi się do niego lekkomyślnie. Planując wspinaczkę należy pamiętać nie tylko o wyborze najlepszego miejsca, stroju, ale również o bezpieczeństwie. Zapewnia je m.in. dobór odpowiedniego sprzętu, w tym kasku. Niestety niewiele osób decyduje się na jego zakup.

Do najbardziej popularnych na rynku kasków wspinaczkowych zalicza się kaski piankowe oraz kaski hybrydowe. Największą zaletą kasków piankowych jest ich lekkość. Produkowane są one z pianki styropianowej, którą następnie pokrywa się powłoką poliwęglanową. Budowa kasku zapewnia dobrą amortyzację podczas uderzeń, przy zapewnieniu odpowiedniego komfortu. Niestety rozwiązanie to nie jest idealne. Główną wadą kasków piankowych jest mała odporność na odkształcenia.

Mniej wygodne w noszeniu, ale znacznie bardziej wytrzymałe od kasków piankowych są kaski hybrydowe. Poza konstrukcją piankową posiadają one wzmocnienie wykonane z plastiku. Powoduje to, że są cięższe od kasków piankowych, ale odporniejsze na odkształcenia podczas wspinaczki, które mogą być spowodowane uderzeniem lub spadającymi z góry kamieniami i odłamkami skał.

Podczas zakupu kasku należy kierować się w dużym stopniu komfortem oraz wygodą. Warto jest poświęcić dużo czasu, aby znaleźć kask, który będzie bardzo dobrze dopasowany do kształtu głowy. Istotny jest również obecny w kasku system wentylacji sprawiający, że jest on przewiewny. Należy zwrócić uwagę także na system regulacji pozwalający na dokładne dopasowanie kasku. Duża część osób, które nie mają doświadczenia ze wspinaczką podczas zakupu kasku kieruje się przede wszystkim jego ceną i wyglądem. W tej sytuacji należy jednak postawić na pierwszym miejscu bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Porządny kask powinien posiadać certyfikat bezpieczeństwa PN-EN 12492 bądź UIAA. Osoba, która nie ma wystarczającej wiedzy na temat cech jakie powinien posiadać dobry kask wspinaczkowy, może skorzystać z profesjonalnej pomocy w sklepie.

Ratwork.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − eighteen =