Czym jest masaż bańką chińską?

Masaż w wielu regionach świata jest jedną z metod nie tylko na zrelaksowanie, ale również radzenie sobie z rozmaitymi dolegliwościami. To dzięki niemu jesteśmy w stanie zniwelować rozmaite bóle, poprawić odporność, a czasem nawet zwiększyć ruchomość stawów. Bardzo istotne jest tylko, aby masaż zastosowany był odpowiednio do warunków oraz potrzeb osoby, u której jest wykonywany.

Z tego powodu osoba przeprowadzająca masaż musi posiadać odpowiednią wiedzę, aby móc stwierdzić, jak dany masaż przeprowadzić i czy u konkretnej osoby nie ma ku niemu przeciwwskazań. Masaż bańką chińską jest jedną z metod masażu realizowanego już od wielu lat w Chinach, ale również… w Polsce!. Warto wiedzieć, że – jak każda metoda masowania – ma swoje przeciwwskazania oraz wskazania do stosowania.

Czym jest masaż bańką chińską?

Mianem bańki chińskiej określa się specjalne urządzenie działające próżniowo na zimno, które zasysa powietrze i skórę, wywierając nacisk na ciało. Wbrew pozorom jest to nie tylko połączenie metod znanych jako akupunktura i akupresura, jeszcze z medycyny chińskiej, ale również nowa forma zastosowania masażów znanych w polskiej medycynie ludowej. Zazwyczaj w takim masażu stosuje się bańki wykonane ze szkła, bambusa albo gumy czy też silikonu. Jest to nieco inny rodzaj masażu aniżeli ten z bańkami gorącymi, które stawiano w razie przeziębień – wiele osób uważa, że mimo ciśnienia wywieranego na ciało jest to również masaż o wiele przyjemniejszy.

Jak wygląda masaż?

Przede wszystkim masaż wykonuje się na czystej skórze pokrytej oliwką, która umożliwia przesuwanie baniek ciągłymi, posuwistymi oraz okrężnymi ruchami po skórze. W sumie masaż może trwać nawet do 60 minut, ale zasadą jest, że w jednym miejscu wykonuje się go tylko przez okres do ok. 3 minut albo nawet krócej, jeśli skóra szybciej pokazuje sine obszary. Do masażu wykorzystuje się bańki w czterech różnych rozmiarach, które dostosowane są do potrzeb danego, masowanego obszaru. Co istotne, masaż zawsze wykonuje się w kierunku węzłów chłonnych.

Wskazania i przeciwwskazania

Tę formę masażu stosuje się przede wszystkim w dolegliwościach bólowych stawów, kręgosłupa czy mięśni. Metoda bywa również przydatna w zwalczaniu problemów z układem krążenia i limfatycznym czy pracą płuc. W kosmetyce masaż bańską chińską pomaga redukować cellulit i zmniejszać występy, a także dobrze działa w terapii trądziku. Nie wykonuje się tego masażu u kobiet ciężarnych i w trakcie miesiączki. Przeciwwskazaniami są zaawansowany wiek, choroby nowotworowe i zakaźne, stany zapalne skóry czy cera naczynkowa.

Tajskimasaz.pl

 

Inne wpisy o innych formach masażu, z którymi również warto się zapoznać: