Ashwagandha – o tych właściwościach jeszcze nie słyszałeś!

Wiele osób słyszało o ashwagandzie, czyli żeń szeniu indyjskim. Jego inną nazwą jest witania ospała. Jest chętnie wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej, czyli najstarszej medycynie świata. Uprawiana jest w Bangladeszu, Indiach, Pakistanie i na Sri Lance, ale produkty z niej cieszą się coraz większą popularnością w Europie.

Roślina

Witania ospała to krzew o wysokości do 150 cm. Ma żółtozielone kwiaty i czerwone owoce. Do celów leczniczych oraz produkcji tabletek, wykorzystywane są korzenie oraz owoce. Są one najcenniejsze pod względem zawartych w nich substancji.

Złoty lek

Ashwagandha w tabletkach jest wykorzystywana jako środek na artretyzm, zaburzenia snu, gruźlicę, zapalenie oskrzeli, astmę, bielactwo, bóle kręgosłupa, fibromialgię, zaburzenia miesiączkowania, czkawkę i przewlekłe choroby wątroby. Poprawia funkcjonowanie trzustki, nerek i wątroby. Korzystnie wpływa na libido i podnosi ruchliwość plemników.

Skąd takie szerokie działanie? Żeń szeń indyjski zawiera witanolidy, witanozydy oraz glikowitanolidów. Są to substancje o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwnowotworowych, odkażających, obniża ciśnienie krwi, a ponadto – wzmacniają odporność.

Ashwagandha zawiera dużo żelaza, więc pomaga walczyć z anemią. Równocześnie zapobiega wyrzutom glukozy, więc polecana jest osobom zmagającym się z cukrzycą lub dodatkowymi kilogramami.

Dla sportowców

Ashwagandha oznacza „zapach konia”, bo według niektórych tak właśnie pachnie ten korzeń. Ma on też dawać siłę i wytrzymałość, którą charakteryzują się te zwierzęta. Szczególnie polecana jest sportowcom, bo zwiększa wydolność organizmu. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn.

Dla umysłu

Ashwagandha jest żeń szeniem, więc tak jak swój chiński kuzyn wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną. Wspomaga koncentrację oraz pamięć. Pomaga też utrzymać nerwy na wodzy. Prowadzone są badania na temat jej działania w leczeniu depresji. Ashwagandha w tabletkach zażywana wieczorem pomaga w spokojnym śnie, brana rano – daje energetycznego kopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =