Amortyzator – jak sprawdzić czy jest zepsuty i jak wymienić?

Samochód osobowy jest skomplikowanym zespołem układów, elementów i podzespołów, które działając wspólnie pozwalają na szybką, stabilną i bezpieczną jazdę. Jeśli jedna z części składowych zaczyna szwankować, przekłada się to na pracę całego samochodu. Widać to dobitnie na przykładzie amortyzatorów samochodowych, które – wbrew pozorom – pełnią bardzo istotną funkcję z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy.

Jak rozpoznać zużycie amortyzatora?

Ten element zawieszenia auta zazwyczaj nie psuje się w jednej chwili, lecz pewne symptomy daje już wcześniej. Objawy zużycia amortyzatora odczuwa się przede wszystkim w czasie jazdy. Koło, z którym współpracuje zużyty amortyzator zaczyna słabiej wybierać nierówności i czyni to jednocześnie o wiele głośniej niż wcześniej. Przekłada się to na spadek bezpieczeństwa jazdy, bowiem koło słabiej trzyma się nawierzchni, zmniejsza się stabilność jazdy, spada trzymanie się auta drogi w czasie pokonywania zakrętów i wydłuża się droga hamowania.

Innymi objawami, zwiastującymi zużycie amortyzator będą m.in.: często włączanie się systemu ABS w czasie hamowania bez względu na panujące warunki, kołysanie się nadwozia w czasie pokonywania nierówności, problemy z utrzymaniem kierunku jazdy, częste piski dochodzące spod opon, Występowanie takich objawów powinno skłonić kierowcę do szybkiej wymiany amortyzatorów.

Kupno i wymiana amortyzatorów

W obecnych czasach, w dobie powszechnej dostępności części najprościej jest zamówić części samochodowe za pośrednictwem sieci internetowej. Takie zakupy dają możliwość szybkiego porównania cen w kilku sklepach internetowych bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Amortyzator samochodowy również można zakupić tą drogą, korzystając w tym celu chociażby z oferty sklepu MotoSzef, posiadającego w swojej ofercie części do większości obecnych na europejskim rynku marek samochodów.

Jeśli chodzi o wymianę amortyzatorów to wydaje się, że w obecnych czasach nie ma większego sensu podejmowania samodzielnej próby dokonania tej czynności. Mechanicy, wyposażenie w odpowiednie podnośniki samochodowe ułatwiające pracę zrobią to wiele szybciej, sprawniej i bardziej profesjonalnie. Co szczególnie istotne, koszt takiej usługi nie będzie zbyt wygórowany, a zaoszczędzi sporo czasu i nerwów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty − fourteen =